צרו קשר

שם מלא
טלפון
דוא"ל

מהו יעוץ פילוסופי

מהו ייעוץ פילוסופי?

ייעוץ פילוסופי הינו ניסיון מחודש לקשור בין החשיבה הפילוסופית לחיים. ד"ר שלומית שוסטר, חלוצת העיסוק בייעוץ פילוסופי בארץ, כותבת:

אפלטון יעץ לדיוניסיוס השני מסירקוז, דקרט יעץ למלכה כריסטינה משבדיה, ולוק היה יועץ במשק ביתו של הרוזן הראשון משפטסבורי. אלה הן רק דוגמאות אחדות של פילוסופים אשר יעצו לבתי מלוכה, לפוליטיקאים, לאנשי כמורה ולאחרים אשר ביקשו את שירותיהם. (מתוך האתר של מרכז סופון, שולמית שוסטר)

ד"ר שוסטר מוסיפה וכותבת כי הפילוסוף הגרמני גרט ב' אכנבך הוא שפיתח את רעיון הייעוץ הפילוסופי כאשר בשנת 1981 הוא החל לקבל אנשים להתייעצויות פרטיות על אתגרי החיים. בכך הוא "הוציא" את הפילוסוף מההקשר האקדמי של החוגים לפילוסופיה באוניברסיטאות והחזיר אותו למקומו הראוי בתוך החיים. אכנבך הקים מרכז לייעוץ פילוסופי בגרמניה, ומאז התפתח עיסוק זה בארצות אירופה השונות, הולנד, נורבגיה, פינלנד, ואיטליה. אגודות לייעוץ פילוסופי קיימות כיום גם בדרום אפריקה, בבריטניה, בארצות הברית, ובישראל (ISPPI) .

אכנבך רואה בייעוץ הפילוסופי פעילות א-קלינית. בשונה ממודלים פסיכולוגיים, תיאולוגיים או רפואיים אכנבך מבקש ליצור "מרחב פנוי" שבו אנשים יכולים לפתח ולהעמיק את חשיבתם במגוון רחב של נושאים הקשורים בחייהם. וכך הפונה אל היועץ הפילוסופי איננו "חולה" או "בלתי שפוי" והיועץ איננו רופא או מרפא. השניים מנהלים דיאלוג פתוח מתוך שוויון שבו עוסקים בכל בעיה ושאלה המטרידה את הפונה או העולה מתוך השיחה.

במהלך הייעוץ הפילוסוף מאפשר לפונה לעבור תהליך פילוסופי מחשבתי. בתהליך זה הפונה בוחן את רעיונותיו ותפיסותיו ועומד על התפקיד שהם משחקים בחייו ובחיי החברה הסובבת אותנו. במהלך השיחה רוכש הפונה תובנות חדשות, מחדד את רעיונותיו, וכך מתאפשר לו לראות באופן בהיר יותר, ולפעמים שונה, את חייו. הפילוסופיה חוזרת כך לזהות המקורית שלה: החכמה המעשית.